Bouwen aan de democratie van morgen in Overijssel

Overijssel Doet MeeVerwijst naar een andere website (ODM) brengt democratie tot leven voor jongeren. Met interactieve programma’s zoals de Democratiefabriek en het Provinciespel gaan ze de hele provincie door om jongeren te inspireren en te laten zien hoe belangrijk hun stem is. Samen bouwen ze aan betrokken inwoners die nu en in de toekomst actief bijdragen aan onze democratie. Eén van de collega's binnen ODM is Vianna, sinds september 2023 in dienst bij provincie Overijssel als medewerker ODM.

Naast haar werk als medewerker ODM, is Vianna ook mantelzorger, BHV’er en zit ze in de raad van de gemeente Emmen. In de raadzaal maakte zij kennis met de bezoeken van ProDemos: “Ik dacht: als ik van zoiets mijn werk kan maken, dan zit ik goed op mijn plek.” Toen de vacature voor medewerker ODM bij de provincie vrijkwam, twijfelde zij geen moment. Vianna: “Het was en is, mijn droom als eerste baan. Dat heb ik ook eerlijk in mijn sollicitatiegesprek verteld. Gelukkig waren zij net zo enthousiast over mij.”

Collega Vianna zit in de statenzaal. Ze leunt op een tafel en achter haart zijn houten attributen te zien die gebruikt worden tijdens het provinciespel.
Collega Vianna

De Democratiefabriek

Politiek en democratie zijn de rode draad in haar werk. “Voor mij moet mijn baan een democratisch component hebben, dan ben ik helemaal in mijn element. Hoe kun je meer met democratie werken dan door jongeren in Overijssel democratisch burgerschap mee te geven?”, aldus Vianna.

Een van haar verantwoordelijkheden is het draaien van de Democratiefabriek, een reizende interactieve expositie. “Hij staat ook op Open Monumentendag op 13 september 2025 in het provinciehuis. Dus dan is het voor iedereen te zien! We draaien normaal gesproken de Democratiefabriek vooral voor groep 7 en 8, maar hij is ook geschikt voor het voortgezet onderwijs.” Het contact met jongeren geeft Vianna veel energie: “Hun openheid geeft echt hoop voor de toekomst. Je hoopt een zaadje te planten, zodat ze weten hoe ze hun stem kunnen laten horen. De toekomst gaat immers ook over hen.”

Het Provinciespel

Daarnaast ondersteunt zij bij het Provinciespel: een twee uur durend programma in de statenzaal. “Jongeren krijgen uitleg over hoe het er in de provincie aan toegaat, en vaak is er een echt Statenlid bij, en soms mag ik zelf het debat voorzitten. Dat is ontzettend leuk.” De onderwerpen die jongeren bespreken, variëren van betaalbaar en beter Openbaar Vervoer tot duurzaamheid, gelijkwaardigheid, toegankelijkheid, de huizenmarkt en activiteiten voor de jeugd. “Die input bundelen we en hopen we dat onze Provinciale Staten inspireert. Het is heel mooi om te zien dat Statenleden serieus met de jongeren in gesprek gaan.”

Politiek is niet altijd populair onder jongeren. “Veel halen hun informatie van apps als TikTok,” merkt zij. “Ze schrikken vaak als een Statenlid vertelt dat hij of zij net zoveel verdient als een 17-jarige vakkenvuller. Dan volgt de vraag: waarom doe je dit dan? En juist dat leidt tot hele open gesprekken.”

Een kartonnen atribuut in de vorm van een trein staat op een kaart van Overijssel bij de naam Zwolle.
Attribuut bij het Provinciespel

Samenwerking en verbinding

De rol van ODM gaat verder dan scholen. “We hebben veel contacten met bibliotheken en gemeenten om samen te werken aan meer democratisch burgerschap.” Binnen ODM werkt Vianna nauw samen met twee collega’s, die ieder hun eigen projecten hebben. “Ik ondersteun hen waar nodig, onderhoud contact met team facilitair van de provincie, zorg voor de planningen van de Democratiefabriek en ben vaak het eerste gezicht dat de jongeren ontmoeten wanneer ze het Provinciehuis bezoeken voor het Provinciespel.”

Eén van de leukste kanten van haar werk? “Dat we met de Democratiefabriek de hele provincie doorgaan. Zo kom ik op plekken waar ik nog nooit geweest ben en ontmoet ik de meest diverse groepen kinderen. ODM heeft het doel om alle 25 gemeenten in Overijssel te bezoeken. Zelf ben ik al in 11 gemeenten geweest, mijn collega’s in nog eens 9, dus we gaan de goede kant op,” laat Vianna weten.

Het contact met de verschillende collega's binnen de provincie ervaar Vianna als erg prettig en dat is erg belangrijk. Het combineren van het werk bij de provincie, haar werk als mantelzorger en haar plek in de raad in Emmen vergt niet alleen een goede planning, maar ook flexibiliteit. Vianna: “Ik heb sinds mijn 16e een kleur gecodeerde google agenda, dat helpt mij overzicht te houden. Soms kom ik om 17.00 uur van kantoor en dan moet ik meteen door naar de raadszaal, wat soms wat druk is, maar het is zo leuk. Ik krijg er energie van! En soms komt iets tussen in de mantelzorg, een noodgeval, een vervelend telefoontje of een ziekenhuisafspraak die je niet kan plannen. Dan zijn goede en begripvolle collega's echt waardevol om te hebben.”

Leren, ontwikkelen en de toekomst

Haar ontwikkeling staat niet stil. Via het Persoonlijk Budget Duurzame Inzetbaarheid (PBDI) van de provincie volgt Vianna de ‘Associate Degree Management’ aan Windesheim in Zwolle. “Ik ben heel blij dat ik die kans krijg. Dit jaar mag ik afstuderen en daar kijk ik erg naar uit. Ook heb ik binnen de provincie de Green Belt training gevolgd om processen te verbeteren. Dat vind ik enorm interessant.” Voor de toekomst ziet zij kansen binnen de organisatie. “Ik zit erg op mijn plek bij team ODM, maar ben ook geïnteresseerd in werkzaamheden binnen het team Kabinet of de Griffie. Maar altijd met democratie als basis.”

Naast haar werk bij de provincie heeft zij nog een ander pad voor ogen. “Ik hoop ooit burgemeester te worden. Dat is mijn ultieme politieke droom.”